GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 9007113
*
nr 900 7113
Porslin
3 delar,Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, diameter: 8-30
Utrop:
400 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 juni 2014
kl 18:24:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/6 13:55:47
1
100 kr
15/6 14:16:40
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
5100 Kaffeservisdelar
6 delar, Royal Copenhagen + Bing & Grøndahl, Musse..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:02
-
4073 Skrivställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:30
-
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
5154 Ytterfoder
ett par, Porslin. Höjd: 15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:40
-
5149 Ytterfoder
Porslin. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:10
*
Porslin
nr 900 7113
Porslin
3 delar,Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, diameter: 8-30
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 juni 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/6 13:55:47 | 1 | 100 kr |
15/6 14:16:40 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
5100 Kaffeservisdelar
6 delar, Royal Copenhagen + Bing & Grøndahl, Musse..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:02 -
4073 Skrivställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:30 -
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
5154 Ytterfoder
ett par, Porslin. Höjd: 15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:40 -
5149 Ytterfoder
Porslin. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:10